Kırışıklık, şişlik ve göz altı torbaları 20 dakika içinde kaybolur!

Göz altı torbaları, şişliği neden olur?

 1. Genetik
 2. Uykusuzluk
 3. Alerji
 4. Yaşlanma
 5. Böbrek hastalıkları
 6. Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması)
 7. Menopoz ve hamilelik gibi hormonal değişiklikler
 8. Kronik sinüzit
 9. Hipotiroidizm (Troid bezinin yeterince çalışmaması)
 10. Egzama, sedef gibi cilt hastalıkları
 11. Aşırı tuzlu gıdalar tüketmek
 12. Ağlamak
 13. Hipertroidizm (Troid bezinin çok çalışması)
 14. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 15. Blefarit (Göz kapaklarının iltihaplanması)
 16. Göz çevresinde tümör
 17. Aşırı kitap okuma gibi gözü çok çalıştıran faaliyetler

Göz altı Torbalarınızdan Kurtulacağınız Doğal Tarifler

Patates

Patateste bulunan nişasta, göz altı torbalarından kurtulmanıza yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Patates ayrıca gözaltlarındaki koyu halkaların da renginin açılmasını sağlar. Bir adet orta boy patatesin kabuğunu soyun. Ardından kasenin içine rendeleyin. Rendelediğiniz patatesi temiz bir tülbentin içine alın, tülbentin ağzını bağlayın ve bunu göz kapaklarınızın üzerine koyun. Göz altı şişlikleriniz inene kadar 3-5 dakika olmak üzere gün içinde birkaç sefer uygulayın.

Çay poşetleri

Yeşil, siyah veya papatya gibi çay poşetlerinden dilediğinizi kullanabileceğiniz bu uygulama ile göz altındaki şişliklerden,  göz çevresi yorgunluklarından ve bakterilerden kurtulabilirsiniz. 2 adet çay poşedini bir bardak sıcak suya atıp 5 dakika bekletin.  Ardından sıcak sudan çıkarıp buzluğa koyun ve buzlukta soğuyana kadar bekletin. Sırt üstü yatarak bu poşetleri göz kapaklarınıza koyun ve 15 dakika bekleyin. Bunu günde birkaç sefer yapın.

Salatalık

Salatalıktaki bulunan enzimler, iltihaplanmayı azaltmaya ve cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur.  Salatalık, göz altı torbalarının, şişliklerinim yanı sıra; morlukların tedavisinde de faydalanacağınız bir yardımcıdır. Su ile yıkadığınız salatalığı kalın dilimler halinde kesin ve buzlukta 15 dakika-yarım saat arası bekletin. Soğutulmuş salatalık dilimlerini, vücut sıcaklığına gelene kadar göz kapaklarınızın üzerinde bekletin.  Ilık hale gelen salatalık dilimlerini soğuklarıyla değiştirip salatalık uygulamasına devam edin. Bu yöntemi gün içinde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Su

Tüm canlıların yaşam kaynağı olan su, göz altı şişliklerinden kurtulmak için en etkili ve en pratik yoldur. Vücudumuzda ki su azlığı, yüzde, göz çevresinde ödem oluşmasında önemli bir nedendir. Buna bağlı olarak göz altı torbalarımız ortaya çıkar veya var olanlar daha da belirginleşir. Su ayrıca vücudumuzdaki toksinleri atmaya da yardımcı olur. Bu nedenle uzmanlar sağlıklı bir insanın günde 8-10 bardak su içmesi önermektedir. Su tutma oranını arttıran tuzdan ve gazlı içeceklerden uzaklaşmalıyız.

Soğutulmuş Kaşık

Soğutulmuş kaşık kullanmak göz çevresindeki şişlikleri indirmek için acil çözüm yöntemidir. Uygulaması çok basit olan bu yöntem ile cildimize soğuk baskı yaparak oradaki kılcal damarlarda büzüşme etkisi yapabiliriz. Bu sayede cildin sıkılaşması ve gerginleşmesi sağlanır. Böylece göz çevresindeki, göz altlarınızdaki şişkin ve yorgun görüntüden hızlıca kurtuluruz.

Buzluğa 5-6 adet metal kaşık koyun ve 20 dakika soğumasını bekleyin. Gözlerinizi kapatın ve soğumuş 2 yemek kaşığını her birini bir gözünüze olmak üzere bombeli yeri göz altlarına değecek şekilde gözaltı torbalarınıza bastırın. Kaşıklar vücut ısınıza geldikçe soğukları ile değiştirin. Sabahları acil durumlar için geceden buzlukta bırakıp sabah kullanacağınız kaşıklar sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

Soğuk Su

Göz altı torbalarında kullanabileceğimiz en pratik yol soğuk sudur. Soğuk, damarlarda büzüşmeyi sağlayacağı için; kılcal damarlarınızdaki kanın geri çekilmesine yardımcı olarak bu torbalardan kurtulmanıza yardımcı olur. Mümkünse çeşme suyundan daha soğuk su ile yüzünüzü yıkayın veya buzdolabından alacağınız buzu bir bezde sarın ve gözaltı torbalarınızın üzerine koyun. 5 dakika boyunca beze sarılı buzu göz çevrenize tutmaya devam edin.

Tuzlu Su

Isıttığımız 4 su bardağı suyun içine yarım tatlı kaşığı tuz katıp karıştırın. Temiz bir bezi bu suya batırarak ıslayın. Bu bezi gözünüzün üzerinde 15-20 dakika bekletin. Tuzlu suyun burada ozmoza benzer etki gösterip, göz altınızdaki tutulan suyu emme özelliğinden faydalanmaktayız.

Kaynak : http://www.mavikadin.com/goz-alti-torbalari-neden-olur-nasil-gecer-bitkisel-cozum-yontemleri